česky  |  deutsch  |  english
   hledat

Oblovka žravá

Oblovka žravá (Lissachatina fulica, achatina žravá) je suchozemský plž obývající tropické lesy střední Afriky. Živí se hlavně spadaným ovocem, listy či jinými rostlinami. Achatina žravá patří mezi největší suchozemské plže. Její ulita dorůstá délky až 20 cm, průměrně však kolem 12 cm, obvykle váží okolo 150 g, maximálně do 300 g. Pohybuje se pomocí svalnaté nohy, která při natažení může být až o 10 cm delší než ulita. 
Achatina žravá se díky lidem rozšířila do tropů celého světa a stala se obávaným invazním druhem. Naše muzeum dobila díky výstavě Milování v přírodě. Využili jsme její velikosti a jednoduchému chovu k zpestření výstavy a názorné demonstraci hermafroditismu. Achatiny, podobně jako jiní plži, mají samčí i samičí pohlaví v jednom těle a jsou schopné i samoreprodukce. 
Ale i achatina podléhá neúprosným zákonům přírody. Narodí se, žije a zemře. Tento osud se nevyhnul ani některým našim achatinám, i přesto, že se mohou dožívat až 23 let. A její ulitu jsme vypreparovali pro připomínku věcí minulých. Ve střední Africe se ulity používají jako pomocný nástroj na sadbu zeleniny a ovoce. V případě hluboké krize víme, pro co v muzeu sáhnout…

kurátor zoologické sbírky, vedoucí oddělení Mgr. Václav Beran

 
©2011 Muzeum města Ústí nad Labem | email: muzeumusti@muzeumusti.cz | tel.: +420 475 210 937 webmaster
TravelSoft CMS 3.0
město Ústí nad Labem zřizovatelem Muzea města Ústí nad Labem je
Statutární město Ústí nad Labem.