česky  |  deutsch  |  english
   hledat

Tesařík alpský

Druh: Rosalia alpina (Linnaeus, 1767)
Velikost: 15 – 38 mm
Zbarvení: šedé až modré, na krovkách jsou typické černé, bledě obroubené skvrny. Proměnlivost kresby krovek byla příčinou popisu více než 100 aberací (barevných odchylek).

Vývoj: 
   Vývojový cyklus trvá zpravidla 3 roky a přítomnost druhu mimo dobu výskytu imag prozradí oválné výletové otvory na živné dřevině. Samice kladou vajíčka poměrně hluboko do puklin suchého tvrdého dřeva, ale skládka čerstvě poraženého bukového dřeva je pro ně neodolatelná. Z vajíček se vyvinou larvy válcovitého tvaru s malou příčnou hlavou. Vyvíjí se v odumírajícím dřevě a kuklí pod povrchem kmene. Imago se prohryzává na povrch kmene výletovým otvorem. Brouci žijí jen několik dnů, ale na lokalitách s živnou dřevinou se s nimi můžeme setkat od konce června do začátku srpna.
Ochrana: Kategorie zákonné ochrany: kriticky ohrožený
              Červený seznam ČR: kriticky ohrožený
              Červený seznam IUCN: kriticky ohrožený (C1)

Výskyt: Původní bukové lesy vyšších poloh od 600 do 1000 m. Ačkoliv bývá popisován jako typický druh podhorských a horských bukových pralesů, není výhradně horským broukem a není vázán zdaleka jen na buk. Z jižní Evropy bývá uváděn i z mořského pobřeží, od jižního Maďarska na jih a  východ obývá i lužní lesy a žije od nížin do hor nezávisle na přítomnosti buku, což dokladuje i jeho nedávno zjištěný výskyt v lužních lesích u Dunaje, Moravy a Dyje (zjištěn na Soutoku a u Hodonína). Zde se vyvíjí v jasanech, jilmech, javorech a trnovníku akátu.

Výskyt v Čechách: V Čechách se tento broučí klenot vyskytuje již jen v Ralské pahorkatině (Malý Bezděz, Velký Bezděz, Slatinné vrchy a kopce v bezprostředním okolí s vrcholky pokrytými zbytkovými porosty starých bučin). Jedná se dnes o jeho jedinou populaci v Čechách, což jej řadí k nejohroženějším druhům české fauny. 

Výskyt v Ústeckém kraji:
V 18., 19. a ještě v polovině 20. století byl sbírán na řadě míst v Krušných horách, Českém středohoří a Labských pískovcích
Krušné Hory – Krupka, Kopřivník u Mikulova, Most, Jezeří, České středohoří – Milešovka, Sedlo, Labské pískovce – Děčínský Sněžník

Ačkoliv je chráněn prakticky ve všech zemích střední Evropy a není předpoklad, že by byl běžnými sběrovými metodami ohrožen jeho početní stav (pokud nejde o malou omezenou lokalitu, jakou je např. Bezděz), hlavní příčinou jeho ohrožení zůstávají zásahy do jeho životního prostředí, zejména kácení původních bukových lesů a jejich náhrada za jehličnany. Kromě toho má velký podíl na decimování populace pokácené a pořezané bukové dřevo ponechané přes léto v lese, neboť sem se soustřeďuje většina snůšek vajíček, které po odvozu dřeva na podzim a později přijdou vniveč.
 
©2011 Muzeum města Ústí nad Labem | email: muzeumusti@muzeumusti.cz | tel.: +420 475 210 937 webmaster
TravelSoft CMS 3.0
město Ústí nad Labem zřizovatelem Muzea města Ústí nad Labem je
Statutární město Ústí nad Labem.