česky  |  deutsch  |  english
   hledat

Skrýš vydala po 70 letech poklady

K unikátnímu odkrytí skrýše z roku 1945 došlo v úterý 28. července v Libouchci na Ústecku. Místní rodák Rudi Schlattner informoval obecní úřad, že v budově mateřské školy jsou pod střechou ukryty předměty, které zde jeho rodina zanechala po skončení války. Za účasti liboucheckého starosty, ředitelky mateřské školy, archeologa z Archeologického ústavu Akademie věd a dvou zaměstnanců Muzea města Ústí nad Labem byly předměty vyzvednuty a odvezeny do ústeckého muzea. O jejich dalším osudu se bude jednat v příštích dnech.
Dům, ve kterém se dnes nachází mateřská škola, nechal v letech 1928-1929 jako rodinnou vilu postavit otec Rudiho Schlattnera, jenž byl zámožným obchodníkem. Po skončení 2. světové války, kdy byl zahájen odsun německého obyvatelstva, ukryla rodina Schlattnerových do skrýše pod střechou domu větší množství předmětů. Ukrývání byl tehdy přítomen i  třináctiletý Rudi. „Mysleli jsme si, že se do našeho domu po čase zase vrátíme,“ vzpomíná na důvody, které je k tomu vedly. Do svého rodného domu se však mohl podívat až po 70 letech a bez nároku na vrácení ukrytých věcí. Na existenci skrýše upozornil, aby se předměty jeho rodiny neztratily nebo nezničily. Měl by mezi nimi být například obraz děčínského malíře Josefa Stegla a další umělecká díla. Rozbalování a  určování předmětů bude otázkou několika týdnů nebo měsíců.  Bude také nutné vyřešit majetkoprávní otázku nálezu. Pravděpodobně náleží nalezené předměty jakožto konfiskát státu, který by měl určit, která instituce o ně bude pečovat. Muzeum města Ústí nad Labem o tom bude jednat s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových. „Takto ucelený nález předmětů ukrytých německým obyvatelstvem po válce je v rámci Ústecka zcela ojedinělý a pro naše sbírky by byl velkým obohacením,“ říká ředitel ústeckého muzea Václav Houfek. Výjimečnost nálezu je ještě podtržena podrobnými informacemi, které jsou k němu k dispozici. Pokud mu to zdravotní stav dovolí, chtěl by se Rudi Schlattner účastnit identifikace jednotlivých předmětů. „Ke každému předmětu tak můžeme získat z první ruky podrobné informace a silný osobní příběh,“ dodává kurátor Tomáš Okurka.

Samotné nalezení skrýše přitom nebylo vůbec jednoduché. Díky vstřícnosti starosty Libouchce a ředitelky mateřské školy byl panu Schlattnerovi umožněn vstup do podkroví budovy, odkud byla skrýš přístupná. Je ovšem pochopitelné, že po 70 letech pro něj bylo obtížné najít přesné místo úkrytu, který se nacházel za vnitřním obložením střechy. „Pan Schlattner oklepával kladívkem jednotlivá prkna, ale všechna zněla stejně. Potom tedy zkoušel mezi prkny najít provázek, kterým se prkna u skrýše měla povolit. Trvalo to hodně dlouho, už jsme si mysleli, že skrýš byla odhalená při opravě střechy a nic nenajdeme. Ale pak najednou provázek našel. Když potom chvíli za provázek tahal, povolil dvě prkna, za kterými se objevila skrýš plná věcí,“ vzpomíná na dramatické chvíle Tomáš Okurka. Jak se ukázalo, nacházel se úkryt v klenbě vikýře. „Vlezl jsem tam a začal vyndávat věci. Bylo neuvěřitelné, kolik se toho do tak malého prostoru vešlo. Trvalo to přes hodinu, než jsme všechno dostali ven,“ pokračuje další kurátor z ústeckého muzea Jiří Preclík. Celkem bylo ve skrýši ukryto přes 100 balíčků a různých nezabalených předmětů. Mezi nimi se nacházely například lyže, slamáky, svazek ramínek na šaty nebo celé ročníky novin. „Byli jsme nejprve trochu překvapeni, jak obyčejné věci si tehdejší majitelé domu schovali do skrýše. Jsme zvědavi, co najdeme v balíčcích. I kdyby se ale jednalo o běžné každodenní předměty, mají díky okolnostem tohoto nálezu mimořádnou historickou hodnotu,“ dodává Tomáš Okurka.

reportáž ČT 1 najdete zde!
 
©2011 Muzeum města Ústí nad Labem | email: muzeumusti@muzeumusti.cz | tel.: +420 475 210 937 webmaster
TravelSoft CMS 3.0
město Ústí nad Labem zřizovatelem Muzea města Ústí nad Labem je
Statutární město Ústí nad Labem.