Mezi první počiny výtvarného umění v nové Československé republice patří vydání společného souboru grafických listů členů Sdružení českých umělců grafiků Hollar v roce 1919. To bylo založeno již v roce 1917 s cílem podpořit rozvoj a kvalitu moderní české výtvarné kultury. Iniciátorem vzniku sdružení byl uznávaný grafik T. F. Šimon. Sdružení si dalo do štítu jméno proslulého rytce Václava Hollara. K jeho zakládajícím členům patřili František Bílek, V. H. Brunner, Bohumír Jaroněk, Zdeněk Kratochvíl, František Kysela, Jan Konůpek, Karel Vik a další. První společnou výstavu sdružení uskutečnilo v roce 1918 a první společné vydání souboru grafických listů o rok později.
Sdružení pravidelně vydávalo společné publikace a pořádalo výstavy, od roku 1937 ve vlastní výstavní síni Hollar v Praze. Činnost sdružení byla přerušena v letech 1972-1989, od roku 1990 je opět aktivní na české výtvarné scéně. Na výstavě je prezentováno osmnáct grafických listů z prvního vydání Kytice z prací členů sdružení českých umělců grafiků Hollar z roku 1919, které reflektují vyspělost a mezinárodně uznávanou kvalitu tehdejšího českého grafického umění.
V souboru jsou zastoupena díla slavných a uznávaných grafiků té doby, jako Max Švabinský, Antonín Majer, Richard Lauda, Viktor Stretti, Eduard Milén, Karel Vik, Alois Moravec, Hugo Böttinger, Jaromír Stretti-Zamponi, Adolf Kašpar, Adolf Josef Alex, Jan Konůpek, Arno Neuman, Zdena Braunerová a Vojtěch Sedláček, Tavík František Šimon, Vladimír Silovský nebo Alexandr Vladimír Hrska. Výstava potrvá do 28.října 2018.
Mgr. Václav Houfek