
Výstava bude slavnostně zahájena ve čtvrtek 25. 10. 2018 od 17.00 hod. v Muzeu města Ústí nad Labem, Masarykova 1000/3.
Putovní výstava a krátký dokumentární film, které jsou prezentovány u příležitosti vzniku Československa před sto lety, přibližují středoevropské dějiny 20. století prostřednictvím pěti biografií členů německo-česko-židovské rodiny: Alice Schaleková byla známou a mnohdy zatracovanou zpravodajkou v první světové válce, ale také angažovanou sociální reportérkou. Robert Schalek byl spisovatel a litoměřický soudce, který mj. předsedal senátu v prvním procesu s jasnovidcem Hanussenem. Malva Schaleková byla malířka, která vytvořila mj. cyklus kreseb z ghetta Terezín.
Její neteř Lisa Fittko působila jako členka odboje, která pomáhala lidem prchajícím před nacismem, mj. literárnímu kritiku a filozofu Walteru Benjaminovi. Fritz Schalek byl také členem protinacistického odboje, emigrant a významný představitel německé menšiny v poválečném Československu.
Autorem výstavy a filmu je publicista Ralf Pasch ve spolupráci s Německým kulturním fórem střední a východní Evropy (Deutsches Kulturforum östliches Europa e.V.).
Výstava v Ústí nad Labem se koná za spolupráce Collegia Bohemica a Muzea města Ústí nad Labem v rámci 20. Dnů české a německé kultury.
