V prosinci se návštěvníci mohou seznámit se základními body historie československých papírových platidel daného období i s osobnostmi, které se na jejich zavedení a výtvarné podobě podílely.
Jejich ztvárnění je působivým spojením účelu s uměleckým uchopením idejí a symbolů, které tvůrci československého státu považovali za reprezentativní. Roku 1919 se na území nového státu nenacházela žádná státní tiskárna bankovek a nová papírová platidla byla tištěna v rakouských, amerických a domácích obchodních tiskárnách. Teprve roku 1928 otevřela Národní banka Československá Státní tiskárnu cenin.
Na výtvarné stránce těchto platidel se podílela řada autorů návrhů a rytců, například Alfons Mucha, Max Švabinský, Karel Wolf, Rudolf Rössler, Alois Mudruňka, Ferdinand Schirnböck, Bedřich Fojtášek, Bohumil Heinz a Jindra Schmidt. Návštěvníci uvidí také bankovku v hodnotě 1000 korun z roku 1934, která vzešla ze spolupráce Maxe Švabinského a Karla Wolfa. Roku 1937 za ni Státní tiskárna cenin získala čestný diplom na Mezinárodní výstavě umění a techniky v Paříži.