
30. ledna (středa) v 17.00
První přednáška cyklu SCHICHTOVA EPOPEJ – PRŮVODCE ČESKOU HISTORIÍ
Téma: Vznik, účel a význam Schichtovy epopeje
Přednášející: Mgr. Martin Krsek (Muzeum města Ústí n. L.)
Vstupné 20 Kč
K desátému výročí existence Československa nechali ústečtí továrníci Georg a Heinrich Schichtovi namalovat více než dvě desítky velkoplošných pláten, která zobrazovala významné okamžiky české historie od mýtických počátků po příjezd prezidenta Masaryka do Československa roku 1918.
Tyto obrazy vytvořil český malíř
Emanuel Boháč (1867–1940), který vystudoval ve Vídni u prof. Sequense a zaměřoval se na figurální výjevy. Zmenšené reprodukce zobrazených výjevů pak věnovala firma Schicht všem školám v republice. Tato vyobrazení, která ovlivnila a konzervovala obecné dobové představy o české minulosti, inspirovala koncepci letošního přednáškového cyklu. V úvodní přednášce nás historik, publicista a kurátor výstavy „Schichtova epopej“ Mgr. Martin Krsek seznámí s historií vzniku tohoto cyklu obrazů, záměrem jeho ústeckých iniciátorů i napínavým pátráním po součástech Schichtovy epopeje.

Následující přednášky cyklu budou již inspirovány náměty jednotlivých obrazů a umožní nám další procházku klíčovými okamžiky českých dějin. Tématům obrazů se budou věnovat přednášející různých oborů a mohou je pojednají ze zorných úhlů archeologie, historie, dějin umění, filosofie či literatury nebo sociologie. Vzhledem k tomu, že v roce 2019 uplyne 300 let od narození zakladatele moderního českého dějepisectví
Gelasia Dobnera (1719-1790), budou se přednášející jistě věnovat také historiografickým otázkám, zhodnocení výpovědi literárních, historických i hmotných pramenů a proměnám pohledů na daná témata v průběhu času.
