Miroslav Houra (* 3. 8. 1933 - + 19. 1. 2006) patří k nejvýznamnějším osobnostem výtvarného umění na Ústecku ve druhé polovině 20.století. Do severozápadních Čech přišel v roce 1955 jako učitel výtvarné výchovy, v Ústí nad Labem žil od roku 1960 až do své smrti. Práce pedagoga mu byla znemožněna počátkem sedmdesátých let, po zbytek života se věnoval volné výtvarné tvorbě.
Vedle grafiky a malby realizoval řadu děl pro veřejný prostor nebo pro interiéry. Patří k nim i největší mozaika v Československu a jedna z největších mozaik na světě, kterou realizoval v Ústí nad Labem v roce 1985, méně známé jsou ale například jeho práce pro ústecký kostel sv.Vojtěcha a související klášter. Mezinárodního uznání dosáhl především jako autor více než 700 ex libris.
Výstava kreseb Miroslava Houry představuje jednu z méně známých částí jeho tvorby. Přitom kresba byla vždy na počátku každé jeho realizace. Některé kresby se staly studiemi k dalším dílům, jiné zůstaly jako samostatný artefakt svědkem autorova hledání a tvorby. Vybrané kresby perem reprezentují také základní motivy Hourova díla, jako je například mýtus o Ikarovi, mýtus ukřižování, symboličtí jezdci na koních nebo lidé v převoznických člunech, kteří jsou na cestě někam na druhou stranu řeky nebo života.