česky  |  deutsch  |  english
   hledat

Zemřel filmař Ivo Renotiére

Dne 6. ledna 2021 zemřel ve věku nedožitých 79 let známý ústecký filmař Ivo de la Renotiére. Patřil k významným osobnostem amatérské filmové tvorby na Ústecku, který svým dílem významně překračoval nejen hranice kraje, ale často dosahoval i úspěchů na mezinárodním poli. Dokladem jsou nejen ocenění z řady českých filmových soutěží, ale také z celosvětové filmařské soutěže UNICA.

Natáčel nejen proslulé „minutové“ filmové anekdoty, tzv. black-outy, ale i zajímavé reportáže a dokumentární filmy. Základní přehled o jeho díle je možné najít na webu www.filmdat.cz (viz http://www.filmdat.cz/osoby.php?detail=109). V Ústí nad Labem byl znám nejen jako filmař, ale také jako hlavní organizátor a skutečná duše festivalu amatérského filmu Střekovská kamera. Ten patří již více jak půl století ke kulturnímu životu města.
Ředitel Muzea města Ústí nad Labem Václav Houfek vzpomíná: „ S Ivo Renotiérem mne seznámil můj muzejní kolega Jiří Matějka před více než třiceti lety. Pamatuji si ho jako příjemného a veselého člověka, se kterým byla radost spolupracovat.

Pomáhal nám například s projektem záchrany starých filmových dokumentů, s jejich zachováním i s jejich zpracováním pro veřejnost. Bez jeho nezištné spolupráce by například nikdy nemohly v 90.letech minulého století vzniknout náš úspěšný projekt „Ústí nad Labem na starých kinematografických dokumentech“ Velmi si vážím toho, že jsem se mohl s Ivo Renotiérem setkat.“

 
©2011 Muzeum města Ústí nad Labem | email: muzeumusti@muzeumusti.cz | tel.: +420 475 210 937 webmaster
TravelSoft CMS 3.0
město Ústí nad Labem zřizovatelem Muzea města Ústí nad Labem je
Statutární město Ústí nad Labem.