česky  |  deutsch  |  english
   hledat

Navštivte Johanna Schichta!

Každoroční rituál kladení mýdla u hrobky Johanna Schichta nebude letos Muzeum města organizovat jako hromadnou akci, ale vyzývá příznivce této slavné ústecké rodiny, aby v pondělí 8. března uctili 166. výročí narození proslulého ústeckého továrníka individuálně.
"Tradice založená před třemi lety získala velký ohlas a u hrobky se vždy sešlo mezi 50 až 100 lidmi, a to nyní v pandemické situaci nemůžeme riskovat. Když si ale Ústečané udělají sami procházku na střekovský hřbitov, a nemusí to být přímo v pondělí, připomenou si slavnou minulost města, prohlédnou si významnou funerální památku a prospěje to i jejich zdraví," komentoval nouzové řešení vedoucí historického oddělení Martin Krsek. Provoz hřbitova protikovidová opatření neomezují, je otevřen od 8.00 do 17.00. Muzejníci k hrobu položí jako vždy mýdlo s jelenem. 
Johann Schicht se narodil 8. března 1855 v Rynolticích tamnímu mydláři Georgu Schichtovi. Už od sedmdesátých let prosazoval přestěhování firmy do strategické polohy k Ústí nad Labem kvůli zajištění podmínek dalšího rozvoje. To se mu povedlo až po převzetí společnosti v roce 1882. Tím zahájil raketový vstup mezi nejvýznamnější průmyslníky Rakousko-Uherska a jeho životní dílo dodnes přetrvává v podobě největšího průmyslového areálu na Střekově a nehynoucí tradice řady tradičních výrobků, jako mýdla s jelenem nebo tuku Ceres. 
Desítky let neúdržby památku přivedly do zbídačeného stavu. Na podnět muzea a občanských aktivistů město aktuálně připravuje její administrativní převzetí do svého majetku, což by umožnilo zahájit opravy.
 
©2011 Muzeum města Ústí nad Labem | email: muzeumusti@muzeumusti.cz | tel.: +420 475 210 937 webmaster
TravelSoft CMS 3.0
město Ústí nad Labem zřizovatelem Muzea města Ústí nad Labem je
Statutární město Ústí nad Labem.