česky  |  deutsch  |  english
   hledat

Platím!!!

16.08.2011 - 25.09.2011
Tato kolekce 18 registračních pokladen již 3 roky putuje napříč Českou republikou a naše město je její 17. zastávkou. Vypůjčené předměty pocházejí ze sbírek bratislavského Múzea ochodu, které se specializuje na prezentaci obchodnictví a pohostinství. Registrační pokladny se staly pro svou dobu tak příznačné, že přelom století je také někdy nazýván „dobou mosaznou“. Nejvýznamnějším výrobcem registračních pokladen byla zřejmě firma National.
Tato kolekce 18 registračních pokladen již 3 roky putuje napříč Českou republikou a naše město je její 17. zastávkou. Vypůjčené předměty pocházejí ze sbírek bratislavského Múzea ochodu, které se specializuje na prezentaci obchodnictví a pohostinství.
Registrační pokladny se staly pro svou dobu tak příznačné, že přelom století je také někdy nazýván „dobou mosaznou“. Nejvýznamnějším výrobcem registračních pokladen byla zřejmě firma National.

Předchůdcem registračních pokladen je abakus, 4 a půl tisíce let staré mechanické počítadlo ze Středního Východu, dále znáte např. sčoty. V 19. století byly rozšířené pokladnické zásuvky, které ovšem nebyly bezpečné a sváděly zaměstnance ke svému obohacování. Proto využil mechanik a majitel kavárny James Ritty ze státu Ohio v roce 1879 princip zaznamenávání otáčení spojovacího hřídele u lodí a namontoval do pokladní zásuvky děrovací papírovou pásku a zvonek. Protože však neměl potřebný kapitál, prodal o pár let později svůj patent obchodníkovi Johnu Petersonovi, který zakládá firmu National Cash Register Company.
Právě této firmě se podařilo díky důrazu na reklamu, důslednému školení svých prodejců, likvidací a skupováním početné konkurence udržet na špičce v tomto oboru do poloviny 20. století. Do roku 1916 prodala firma na 1,5 mil. kusů pokladen. Firma jako první na světě zavedla ve svých provozech teplé obědy a vůbec měla velmi moderní sociální politiku ke svým zaměstnancům. Firma National expandovala po celém světě, v roce 1918 byla založena její pobočka v Praze. Firma začala upadat až po 2. S. V., kdy při své tehdejší orientaci na počítačovou techniku podlehla především japonské konkurenci, od 90. let se orientuje na výrobu pokladních systému a bankomatů. Jejími největšími konkurenty byla firma Krupp, se kterou se spojila v roce 1934, dále německá Anker – Werke, britská Invicta, dánský Adler, nebo např. italská RIV jako sesterská výroba Fiatu.

Pokladny se dělí podle několika kategorií.  Je to rok výroby, který je na každé pokladně vyznačen zespod na štítku. Další kategorií je materiál, ze kterého jsou vyrobeny – tedy dřevo, železo, mosaz, slitiny či plast. Dále se dělí podle ornamentální výzdoby (známe iónské, delfíní, volutové, secesní, renesanční, empírové vzory, nebo styl Bohemian). Poslední kategorií je třída, kde se rozeznávají třídy 300, 400 a 500 podle složitosti funkcí konkrétních pokladen.
  
 
©2011 Muzeum města Ústí nad Labem | email: muzeumusti@muzeumusti.cz | tel.: +420 475 210 937 webmaster
TravelSoft CMS 3.0
město Ústí nad Labem zřizovatelem Muzea města Ústí nad Labem je
Statutární město Ústí nad Labem.