česky  |  deutsch  |  english
   hledat

Bobr nikdy nespí

Bobr evropský (Castor fiber) exponát měsíce ledna

Bobr evropský je největší hlodavec v Evropě a druhým největším hlodavcem světa – hned po jihoamerické kapybaře. Samci ve střední Evropě váží průměrně 23,5 kg, samice 26 kg. Nejtěžší jedinci váží 36 kg. Bobři jsou relativně dlouhověcí, v přírodě se dožívají průměrně 10-12 let, nejstarší známý bobr z přírody dosáhl stáří 20 let. Nejstarší bobr v zajetí se dožil 50 let.
Ve středověku byl bobr v ČR běžným druhem. Kvůli intenzivnímu lovu pro maso a kůži a z důvodu likvidace pro škody působené na rybnících však v 17. století v ČR vyhynul. Na počátku 20. století byl na pokraji vyhynutí v celé Evropě. Jeho následná přísná ochrana vedla k obnovení populace a v současné době je bobr početně rozšířen i v různých částech ČR. Labská populace je rozšířena až po Střekovské zdymadlo, které tvoří neprůchodnou bariéru. Proto bobr dále proti proudu zatím neexpandoval.
Bobr je výhradní býložravec, v době vegetační sezóny se živí převážně bylinnou vegetací a vodními rostlinami, od podzimu do jara přechází na konzumaci kůry a dřevní hmoty pokácených stromů, které si pod vodou ukládá do zásoby. Díky podvodním zásobám potravy tak neupadá do zimního spánku, na rozdíl od ostatních větších evropských hlodavců - křečka polního, sysla obecného či sviště horského. Proto můžeme říci, že bobr nikdy nespí.
 
©2011 Muzeum města Ústí nad Labem | email: muzeumusti@muzeumusti.cz | tel.: +420 475 210 937 webmaster
TravelSoft CMS 3.0
město Ústí nad Labem zřizovatelem Muzea města Ústí nad Labem je
Statutární město Ústí nad Labem.