česky  |  deutsch  |  english
   hledat

Slepé uličky vývoje psacích strojů

MIGNON – výrobek německé firmy AEG, model II 4, 1924. Po nastavení ukazovátka a úderem na klávesu se otisklo přes barvící pásku žádané písmeno z pístu s typy na válec.

REMINGTON SHOLES – výrobek USA, model 1893. Po úderu na klávesnici se ramínko s typem vymrštilo ze spodu nahoru a otisklo ze spodu válce přes barvící pásku.

OLIVER – výrobek USA, model No. 10, 1915 – 1922. Písmenkové typy jsou pyramidálně uspořádané ve dvou protilehlých svazcích, po úderu na klávesnici se vymrští ramínko ze strany, opíše necelý půlkruh a přes barvící pásku otiskne žádané písmeno na válec.

YOST – výrobek USA, model No. 20, 1912 - 1924. Specifikum stoje tkví v absenci barvící pásky. Typy jsou stále namočené v barvě ve spodní části stroje, po úderu na klávesnici ramínko prostřednictvím kloubů nastaví typ do vertikální polohy a otiskne na válec.

ELLIOT – výrobek USA, kolem roku 1910. Speciální psací stroj užívaný pro vyplňování formulářů faktur. Po úderu klávesnice se ramínko s typem vymrští ze shora dolů, neotiskne se na válec, nýbrž na speciální stůl pod strojem.
 
©2011 Muzeum města Ústí nad Labem | email: muzeumusti@muzeumusti.cz | tel.: +420 475 210 937 webmaster
TravelSoft CMS 3.0
město Ústí nad Labem zřizovatelem Muzea města Ústí nad Labem je
Statutární město Ústí nad Labem.