Milé překvapení zprostředkovali kolegové z rumburského muzea tvůrcům výstavy o ústeckém fotografovi Rudolfu Jenatschkem. Ve sbírkách totiž identifikovali tři fotoalba s jeho pracemi z let 1913 až 1916. Celkem 56 fotografií zachycuje zejména osobnosti a reálie Krásnolipska, ale obsahuje i několik dosud neznámých snímků z Ústecka a jeden půvabný autoportrét význačného autora.
„Rozjímající Jenatschke s vánočním stromkem vznikl samospouští na Štědrý den 1913. Autor na snímek dopsal nápis Stille Nacht, heilige Nacht! a vlastnoruční podpis. Uzavíral jím album věnované právě nejspíš jako vánoční dárek učitelce hudby Rose Zweigelt z Krásné Lípy. Zahrnuje portréty v interiéru i exteriéru a interiéry domu rodiny Zweigelt a dále snímky Krásné Lípy,“ popsal nový přírůstek výstavy její kurátor Jiří Preclík.
I další album představuje dárek, tentokrát k jmeninám zpěvačky a spisovatelky Hildegardy Stradalové z Krásné Lípy v roce 1916. Jedná se převážně o portréty příslušnice jedné z nejváženějších krásnolipských rodin.
Poslední album nese dataci 17. září 1915. Zaměřuje se na dvě témata. Prvním je hrad Tolštejn a druhým venkovská sídla v okolí Ústí nad Labem (Mojžíř, Lipová, Neštěmice, Zálezly, Střekov). Mimořádně zajímavé jsou pak dva snímky komtesy Ady Chotkové v parku před zámkem Velké Březno.
Výstava o celoživotním díle nejvýznačnějšího ústeckého fotografa první poloviny minulého století Rudolfa Jenatschkeho se pokouší zhmotnit zmizelý svět z let 1914–1945. Formou dioramatu kombinuje zvětšené fotografie s historickými artefakty zachycenými na snímcích. Navazuje na loňské vydání knihy o tomto mimořádně plodném a talentovaném dokumentátorovi Ústecka i dalších regionů. Výstava potrvá do 14. března.
Martin Krsek