česky  |  deutsch  |  english
   hledat

Filmaři vrátili továrníkův honosný psací stůl do Schichtovy vily

Čerstvě vydražená vila Heinricha Schichta v Ústí nad Labem se tento týden stala kulisou prvních natáčecích dnů celovečerního filmového dokumentu o významném průmyslnickém kladu spojeném se legendárním mýdlem s jelenem či tukem Ceres. Při této příležitosti se ve spolupráci s muzeem vrátilo do honosného sídla několik drobností z konfiskovaného majetku Schichtů včetně starožitného psacího stolu s dramatickým příběhem.
„V roce 2018 se na nás v reakci na aktuální výstavu Schichtova epopej obrátil Tomáš Charvát z Liberce, zda bychom mu nedokázali pomoc potvrdil legendu rodinného psací stole, který měl pocházet z nějaké Schichtovy vily. Starožitný kus jsme identifikovali na jedné fotografii z roku 1930. Jde přímo o stůl Heinricha Schichta,“ poznamenal k unikátní filmové kulise historik muzea Martin Krsek. Stůl zachránil před likvidací v devadesátých letech otec majitele, který přednášel na Pedagogické fakultě, pod níž spadala i vila coby studentské koleje. „Občas chodil do školní dílny, která ve vile také sídlila, a tam objevil starožitný psací stůl. Místní pracovníci si z něj udělali truhlářský ponk a byl v tak špatném stavu, že ho vyhodili, s tím že ho rozštípou do kamen,“ osvětlil původ Tomáš Charvát.

Starožitnost původem zřejmě z Anglie z počátku 19. století byla v žalostném stavu, co překáželo, truhláři urazili. Zachránce nechal chybějící kování odlít podle dochovaných originálů, zrestauroval dýhovaný povrch a natáhl novou kůži na pracovní desku. Po třiceti letech užívání by ale zasluhoval už další obnovu. Majitel na prosbu muzea ochotně zapůjčil stůl na natáčení. Vrátil se přesně do pozice, kde ho zachycuje dobová fotografie.

Pro filmové záběry se na něm ocitla i porcelánová psací souprava z Míšně, kterou uchovává ve sbírkách Muzeum města Ústí nad Labem. Stejně jako další pro dokument zapůjčené předměty - dva cínové svícny s parožím a velká olejomalba továrníkovy manželky Marty, pochází z konfiskace Schichtova majetku v roce 1945. Muzeum schraňuje celkově okolo tří set předmětů s tímto původem.

 
©2011 Muzeum města Ústí nad Labem | email: muzeumusti@muzeumusti.cz | tel.: +420 475 210 937 webmaster
TravelSoft CMS 3.0
město Ústí nad Labem zřizovatelem Muzea města Ústí nad Labem je
Statutární město Ústí nad Labem.