česky  |  deutsch  |  english
   hledat

Exponát měsíce září

Dvojice dřevěných soustružených volebních uren s neorenesančně řezaným městským znakem, určené pro komunální volby v Ústí nad Labem

Sbírka uměleckého řemesla sign. UŘ 440, UŘ 441, získáno jako dar od Oberbürgemeistera (starosty) města Ústí nad Labem roku 1941.
Urny byly používané na magistrátu města Ústí nad Labem od 3/3 19. století do roku 1918, později pietně uchovávané až do roku 1941, kdy přešly jako dar do majetku muzea.
Soustružení dřeva – historická dřevoobráběcí technika
Člověk techniku opracování soustružením dřeva ovládá již několik tisíciletí. Přehled soustružených předmětů by byl velmi dlouhý. Většina lidí si nejčastěji vybaví soustružené části nábytku. Ti pozornější si vzpomenou na dechové dřevěné nástroje jako jsou různé píšťaly, klarinety, hoboje atd. Málo kdo ví, že i kolíčky do houslí, čel, kontrabasů a dříve i do louten a kytar jsou zhotoveny ze soustruženého polotovaru. Mnoho soustružených výrobků bychom našli i v běžné kuchyni. Dříve byly běžné dřevěné talíře a misky, ze soustruženého polotovaru nebo dílů se zhotovovaly i vařečky, paličky na maso, válečky na těsto atd. 

Soustružník dřeva bylo a je poctivé řemeslo. (Německý název Drechsler se objevuje i v dosud existujících příjmeních. Stačí vzpomenout na slovenskou porotkyni v Star Dance.) Uchazeč musel ovládat nejen soustruh a soustružnické nože, musel rozumět i dřevu, rozeznat jednotlivé druhy, i to, jak je sklížit do bloků, které soustružením opracovával. Musel vědět, jak probíhá sesychání dřeva a jak se projeví na soustruženém předmětu po uplynutí nějaké doby. To je důležité zvláště u dřevěných šroubů, které nalezneme na koncích noh klavírů nebo na truhlářských svěrkách. Vedle různých kol, jakými jsou například kola pro transmise do různých strojů, zvládal i soustružení kruhových a oválných rámů na obrazy. Bez jeho práce by nemohly přadleny na kolovrátcích příst přízi. V některých hodinách se nacházejí dřevěné soustružené součástky (kolečka, osičky atd.). Sklářům by chyběly negativně soustružené dřevěné formy na tvarování sklenic, baněk a mnoha dalších výrobků. Mezi mistrovské práce patřily soustružené tordované sloupy, které tvoří součást oltářů mnoha barokních kostelů. Mezi mistrovská díla můžeme zařadit i naši dvojici vystavených volebních uren. 
 
©2011 Muzeum města Ústí nad Labem | email: muzeumusti@muzeumusti.cz | tel.: +420 475 210 937 webmaster
TravelSoft CMS 3.0
město Ústí nad Labem zřizovatelem Muzea města Ústí nad Labem je
Statutární město Ústí nad Labem.