Ke zkompletování nalezeného vraku legendárního cyklotrialu Jiskra 50 z Ústí nad Labem získalo minulý týden darem Muzeum města Ústí nad Labem originální díly. Bývalý cyklistický závodník Jan Pithart ze Všetat uchovával přes třicet let nikdy nepoužité brzdy v originálním balení ústeckého výrobního družstva Techniasport a teď pro ně našel adekvátní využití. „Koupil je táta, když mi bylo tak osm let. Sestavil mi v roce 1985 k Vánocům cyklouše z různých dílů, rám byl z RMX 20 z Velamosu, kola z mamčiny skládačky. Ale klasické brzy mizerně brzdily, tak je chtěl vyměnit za centrální brzy ze závodního speciálu Jiskra, které někde zázrakem sehnal.
Nakonec se k tomu nedostal a mě chytla víc horská kola než cyklotrial,“ popsal dárce osud červené krabičky s cenovkou 175 Kčs. Uvnitř se skrývají dva páry brzdových ramen ze zlatě eloxovaného hliníku a vylisovaným nápisem Techniasport. „Na doplnění kola nám chybí jeden pár, takže ten použijeme a zbytek se stane včetně krabičky samostatným sbírkovým předmětem dokumentující tento význačný výrobek místních průmyslových dějin,“ uvedl kurátor sbírky techniky Martin Krsek.
Cyklotrialový speciál vyráběný v letech 1983-1988 v Ústí nad Labem objevili v lednu muzejníci při vyklízení staré kůlny městské části Neštěmice. Nález vzbudil velký ohlas veřejnosti a připomněl počátky sportovní disciplíny zvané cyklotrial nebo biketrial v Československu, při které jezdci zdolávají různé umělé i přírodní překážky, aniž by se jakoukoli části svého těla dotkli země. Právě rychlé zvládnutí hromadné výroby kvalitního bicyklu pro závodníky, za nímž stálo ústecké výrobní a stavební družstvo Techniasport, zajistilo tuzemským reprezentantům podmínky pro výjimečné úspěchy v této disciplíně, kde dodnes Česká republika patří mezi světovou špičku.